HIKVISION KAPILARINI DÜNYA BASININA AÇTI

HIKVISION KAPILARINI DÜNYA BASININA AÇTI

Hazırlayan: Fatih Muallim

Hikvision Kasım ayının son haftasında dünyanın birçok yerinden davet ettiği gazetecilere, genel merkezlerinin bulunduğu Çin’in Hangzhou şehrinde ev sahipliği yaptı. Türkiye’den sadece a&s Türkiye’nin davet edildiği basın gezisinde 30’a yakın profesyonel gazeteci ve editör yer aldı. Gezinin amacıysa; davet edilen basın mensuplarının Hikvision markasını daha iyi tanımasıydı. Bir hafta boyunca süren etkinliklerde; gündüz vakti yapılan iş gezileri ve toplantılar, akşam vakitlerinde yerini kültürel ve tarihi gezilere bıraktı.

Hikvision, kurulduğu 2001 yılından bu yana muazzam bir gelişme yaşayarak, 15 yıl içinde güvenlik kamera sistemlerinde dünyanın en büyük tedarikçisi haline geldi. 2001 yılında 29 kişiyle kurulmuş olan Hikvision bugün, bünyesinde 5 bin 400 mühendisin bulunduğu 14 bin 500 çalışana sahip. Ayrıca 200’den fazla teknoloji ortağı bulunan firmanın, yıllık gelirinin %8’ini Ar-Ge’ye yatırdığı belirtiliyor.

Gerçekleştirilen basın gezisindeki en önemli noktalarından biri; Hikvision Genel Müdürü Yangzhong Hu ve Hikvision Uluslararası Pazarlama Müdürü Keen Yao ile yapılan toplantı oldu. Keen Yao yaptığı sunumda; Hikvision’ın denizaşırı ülkelerdeki pazar politikaları, kalite kontrol ve Ar-Ge çalışmaları, sektör eğilimleri ve gelecek planlarından bahsetti. Sunum sonrasındaysa Hikvision Genel Müdürü Yangzhong Hu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Sorduğumuz başlıca sorular ve Sayın Hu’nun cevapları ise şöyle:

Hikvision için kilit başarı faktörleri nedir? Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

  1. Analogdan dijitale, sonrasında IP ve akıllı teknolojiye kadar sektör bir teknolojiden diğerine geçiş yaptı. Hikvision ise bu süreç boyunca geçiş için ortaya çıkan her fırsatı değerlendirdi ve neyse ki sonunda başarıya ulaştı. Örneğin, 2006 yılından bu yana sektördeki görüntülü içerik analizine yönelik eğilimi gördük ve bu segmente yatırım yapmaya başladık; Hikvision ayrıca 2011’den itibaren bulut bilişim/büyük veri geliştirme alanına yatırım yapmaya başladı.
  2. Hikvision’un başarısındaki faktörlerden biri de Çin’in ekonomik anlamdaki hızlı gelişimi olarak görülebilir. Bu gelişme sayesinde, güvenlik sektörü de dahil olmak üzere tüm endüstriyel gelişim için sağlam bir temel atıldı.
  3. Son olarak ise yeni teknolojik gelişmelerin tamamında bizi destekleyebilme kapasitesine sahip Çin’deki devasa mühendis kaynağı.

Hikvision’un en çok odaklandığı bölgesel pazar hangisi? Bölgesel pazarın gelişimine Hikvision nasıl yaklaşıyor?

Teknolojik olgunluk, altyapı ortamı ve kullanma alışkanlıkları açısından her pazar diğerinden farklı ve çeşitlidir. Bazı pazarlar IP kullanımında fazlasıyla olgunlaşmışken, diğerleri o kadar gelişmemiştir. Hikvision’un sahip olduğu tam kapsamlı ürün gamı farklı pazarlara girmek ve yerel ihtiyaçları karşılamak için elimizi güçlendiriyor.

Ayrıca, kendi pazarlarına yönelik kararlar alma açısından orta yönetim ekiplerini güçlendirmek için yönetim merkezde toplanmamıştır. Böylece, yerel ekip kendi yerel pazarında gerçekten gerekli olanları analiz edebilir hale gelecek ve o pazarın ihtiyaçlarına tam olarak karşılık verebilecektir. Sunulan şirket kaynakları ve verilen yetki sayesinde, her bölge ekibi şirket tarafından kendileri için belirlenen hedefe ulaşabilecektir. Yalnızca ürün stratejisinde değil, pazarlama stratejisinde de yerel yaklaşımı göstermek için yerelleştirme çalışmalarına devam edeceğiz, yönetim tarzı da dahil olmak üzere her alanda yerel ihtiyaçlara uygunluk sağlanacak.

Birleşme ve satın alımlar konusunda Hikvision’un bakış açısı nedir? Hikvision ileride bir üçüncü parti sistem şirketini bünyesine katacak mı?

Sektörün ve teknolojinin yaşadığı değişimle birlikte pazarda hayati önem taşıyan üç başlık var: teknoloji, pazarlama ve ayrıca birleşme ve satın alımlar. Hikvision ise ilk ikisine, yani teknoloji ile pazarlamaya odaklanıyor. Elbette ki iyi bir fırsatla karşılaşıldığı takdirde Hikvision başka bir şirketi bünyesine katmayı gündemine alacaktır.

Yazılım ile donanımın entegrasyonu günümüzde bir trend halini almış durumda. Pazara donanım ürünleri sağlayan şirketler de var, yazılım ürünleri de. Fakat kullanıcının bakış açısından değerlendirildiğinde, her iki ürünün de tek bir tedarikçi tarafından sağlanmasını çok daha kolay bulacaklardır. Artan IP teknolojisi kullanımı sayesinde entegre çözüm süreçleri de hızlanıyor. Hikvision 2006 yılında donanım ile yazılım arasında duran ‘ara katman yazılımını’ sunmuştu ve 2009 yılından bu yana da görüntü yönetim sistemleri sağlıyor. Hikvision, kendi yerel pazarımızda yedi dikey piyasadaki ihtiyaçları belirlemek için IVM (Akıllı Görsel Yönetim) sistemini geliştirdi. Yedi dikey piyasada bu sayede kendi dikey ihtiyaçlarına uygun bir yazılım olacak. Çin’de bu trendin lider şirketi olduğumuzu, dikey odaklı görüntü yönetim yazılımı platformları sağlayacak sektöre liderlik ettiğimizi söyleyebiliriz. Fakat uluslararası piyasa açısından bakıldığında, tüm senaryonun ve genel piyasa durumunun farklı olmasından dolayı bu konumumuzda biraz farklılık olacaktır. Hikvision görüntü yazılımına daha fazla odaklanmış bir firma ama aynı zamanda yazılım platformuna değer katmaya da önem veriyor. Uluslararası piyasadaki stratejimiz daha ziyade Milestone, Genetec gibi şirketlerle ortaklık kurmak üzerine dayalı.

Tedarikçiler arasında doğrudan son kullanıcıyla iletişime geçmek ve hatta satış yapmak gibi eğilim görülüyor. Hikvision’un bu konudaki yaklaşımı nasıldır?

Ortaklarımıza saygımız sonsuz ve Hikvision’a duydukları güvenden dolayı onlara teşekkür ediyoruz. Hikvision son kullanıcıyla Çin pazarı da dahil olmak üzere doğrudan temasa geçmeyecek. Ortaklarımızla işbirliği içindeyiz, her pazarı daha derinlemesine anlamaya çalışıyoruz ve bu nedenle de son kullanıcılarımıza tavsiyelerde ve önerilerde bulunuyoruz. Ayrıca, Hikvision’un önce ortaklara sonrasında ise son kullanıcılara hizmet ve destek vermek için dünyanın dört bir yanında kurulmuş şube müdürlükleri var.

Siber güvenlik gittikçe daha büyük bir mesele ve güvenlik kurulumunda aşılması gereken bir engel halini alıyor. IP kameralar ve diğer ekipmanların bir ağa güvenle yerleştirilmesi konusunda Hikvision ne gibi çalışmalar yürütüyor?

Güvenlik kamera sistemi ürünleri eskiden intranet üzerinde bulunurdu ve asla kamusal ağa açılmazdı. Dolayısıyla da ürün tasarımı siber güvenlik kaygısı taşımaktan ziyade çok daha yönetimsel bir yaklaşım içeriyordu. Geçtiğimiz yıl içerisinde bu sorunu ele aldık ve hem ürün hem de platform üzerinde birçok güvenlik geliştirmesi yaptık.

2014 yılı Nisan ayından itibaren Hikvision ürünlerine yapılan saldırıları ele aldık ve bu saldırıların arkasındaki nedenin ürünlerdeki zayıf/çok kolay şifreler olduğunu fark ettik. Sonrasında ise derhal ortaklarımızı ve kullanıcılarımızı şifre değişikliği konusunda bilgilendirdik. Mart 2015’te ise ürünlerde yeni bir yapılandırmaya gittik. Bu sayede, cihazın kurulumunu yapan kişi veya kurumun cihazı açtığı anda daha güçlü bir şifre koyması gerekip gerekmediğini saptayabiliyoruz.

Hikvision Güvenlik Müdahale Merkezi (HSRC) geri bildirimler almak, Hikvision ürün ve çözümlerindeki güvenlik açıklarını işleme almak ve duyurmak için 2014 yılının Mayıs ayında kuruldu; ayrıca, siber saldırıları önlemek için tasarım veya daha kapsamlı bir sistem üzerinde bize yardım edecek uluslararası bir siber güvenlik şirketiyle de işbirliği yaptık.

Güvenlik sektörünün özellikle de ürün tasarımı, kullanım gereklilikleri gibi siber güvenlik sorunlarını formüle edecek siber güvenlik laboratuvarını kurmak ve yalnızca Hikvision bünyesinde değil, sektörün tamamında formüle edilmesini sağlamak için bu piyasanın farklı aktörleriyle Nisan 2015’te ortaklıklara imza attık.

Hikvision bundan sonra da bu potansiyel engellerle yüzleşmekten kaçınmayacak ve ürün güvenliğini artırmak için çalışmalarına devam edecek, ayrıca mümkün olduğunca hızlı şekilde gereken müdahaleyi yapmak için de hazır olacağız.

a&s turkiye