Japon İnsansız Hava Aracı (İHA) Davetsiz Misafirlerin İzini Bulacak

Şirketler için Dünyanın İlk İnsansız Hava Aracı Çalışmaya Başladı

Japonya’daki güvenlik görevlileri artık işgalcileri caydırmak için yeni bir araca sahip: İHA aracılığıyla bundan sonra herhangi bir insani müdahale olmadan işgalcilerin izi bulunup, takip edilebilecek.

Japonya’nın en büyük güvenlik firması olan SECOM tarafından üretilen İHA büyük parsellerde üretim faaliyetini korumak zorunda olan şirketler için de satışa çıkarıldı. Bu İHA diğer güvenlik ekipmanlar tarafından mülk üzerinde şüpheli araç ve kişiler saptandığında çalışmalarına başlayabiliyor.

Bu İHA alanda fotoğraf çekerek bunları tehlikenin belirlenebildiği SECOM görüntüleme merkezine iletecek. Bu İHA olmadan önce herhangi potansiyel bir işgalci olduğunda bölgeye güvenlik görevlilerini gönderen şirket, İHA’nın faaliyetiyle birlikte bu tehlikeye karşılık veren zaman dilimini kısaltabilecek.

Bir araç bölgeye geldiğinde plakasının ve kendisinin fotoğraflarını çekebilecek. Bir şahıs söz konusu olduğu zaman da yüzünün fotoğrafını almaya çalışacak.

Geceleri de çalışabilmesi için LED aydınlatmaya sahip olan bu İHA, arabayı çok hızlı takip edemeyebilecek. İHA saatte maksimum 10 km hızla ilerleyebilecek. Yerden 3 ile 5 metre yüksekliğinde de uçarak muhtemel tehlikeye ulaşmaya çalışacak.

İHA, bir adet şarj ünitesini içeren bir özel başlangıç başlangıcıyla ile birlikte yola çıkacak. Bu başlangıç pedi de 6,575 ABD doları değerinde olacak ve ayrıca aylık 44 ABD doları da kirası olacak.

Bu gelişen İHA, bir alan üzerinde her yere uçabilme ve farklı açılardan fotoğraf çekebilme kabiliyetleriyle mevcut güvenlik kameralarına güçlü bir alternatif olacak.

Bu güvenlik hizmetini Haziran ayında başlatmayı planlayan SECOM İHA’lar üzerinde devam eden yasal süreçlerden dolayı bu tarihi ertelemek zorunda kaldı. İHA faaliyetlerini de kapsayacak şekilde Japon Havacılık yasasında bir reform bu yıl yürürlüğe girecekti. Bu süre zarfında Japonya Başbakanı’nın bulunduğu binanın çatısında bir İHA faaliyeti gözlemlenince bu İHA düzenlemelerini içeren kanun çalışmalarında tartışmalar yaşanmıştı.

a&s turkiye