‘Net2 Giriş Kontrolü’ Ambalaj Sektöründe Lider Fabrika’nın Site Güvenliğini Arttırdı

SCA paketleme, sahip olduğu üstün tasarım ve müşterilerine gerçekleştirdiği yerel servisle Avrupa’nın lider ambalaj firmasıdır. SCA Aylesford da SCA Paketleme Birleşik Krallık ve İrlanda şubesinin bir parçasıdır ve firma adına hızlı taşınabilir müşteri ürünleri arzını sağlamaktadır. Bütün ürünler yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir materyallerden üretilmektedir. Aylesford tesisi 1930 yılında açılmıştır ve Birleşik Krallık Merkez Ofisini de bünyesinde barındırır.

Zaman içerisinde SCA paketleme çalışanlarının güvenliğini geliştirmek ve fabrika içerisine ve dışarısında araçların rahat hareket imkânı için fabrika güvenliğinin arttırılması gerekti.
SCA Paketleme Aylesford yerleşkesinden Paul Geddes de gereken bu inisiyatifi üstlendi ve farklı tedarikçilerden çözüm seçenekleriyle ilgilendi.

Süreç içerisinde yerleşkedeki bölümlerin ve ofislerin güvenliği için dört parça anahtar yöneticilere iletildi. Geddes konuyla ilgili şunu söylüyor: “Bu süreci yönetmek zor oldu, anahtarlar kayboluyordu ve bunun için farklı bir senaryo kurmaya başlıyorduk.” Güvenlik açıklarını kontrol etmek için Geddes bir süre boyunca araştırma yapmak durumunda kaldığını söylüyor. Bu araştırmanın ardından da Crewley’de bulunan Dean Hawkins’in Vistec Sistemleri ile iletişime geçtiklerini belirtiyor.

Hawkins de sahaya gelip çözüm için gerekli ihtiyaçları keşfe çıkmış. Hawkins’e göre “Bölge 7 gün 24 saat aktif olan bir yerdi. Ofislere ve fabrikaya giriş kadar üç yeni girişin de kontrolü için güvenlik sistemine ihtiyaç vardı.” Bu keşif sonunda Hawkins, giriş kontrolü arttırmak için fabrikaya Paxton Giriş tarafından üretilen bilgisayar temelli giriş kontrol sistemi olan Net2’nin kurulumunu tavsiye etti. Ona göre “Paxton Sistemlerini iyi biliyordum. Mühendisliği iyi seviyede olan, yüklenmesi ve uygulanabilirliği kolay olan bir sistemdi.”

Geddes, önceden bu konudaki talimatını kabul eden yönetime bir öneri sundu. Sonunda da proje Vistec’e verildi. Geddes durumu şöyle açıklıyor: “Vistec bize rekabetçi bir fiyat teklif etti ve çok profesyonellerdi. Ayrıca kesin ihtiyaçlarımızla örtüşen sistemi dizayn edebilecek yeteneğe de sahiptiler.”

Net2 fabrika girişlerini takiben adım adım ofislere ve fabrikaya yüklendi. Hawkins’e göre “Sistem kesinlikle kullanışlı olduğunun bir kanıtı olarak genişlemiş durumdaydı. Paul da binaların diğer taraflarının da giriş kontrolünden faydalanabilmesine karar verdi.” Süreç içerisinde Net2 şimdi 51 kapıyı, 3 araç girişini ve bölgedeki bir yaya girişini de kontrol ediyor. Net2, ayrıca alarm durumlarında kilitlenen yangın kapılarının da gözetlemesini yapıyor. Yazılım alarm durumunda kapı açıldığında da haber veriyor.

Paul, SCA’nın Net2’yi nasıl kullandığını şöyle izah etti; “Yazılımı yükleyen farklı departmanlara sahibiz. Bu da bölgede çalışanların giriş haklarının dağılımı için kolaylık sağladı. Bölgede üç otomatik giriş bulunuyor. Birinci giriş ana kadronun girişidir. Burası SCA paketlemenin kadrosu, merkez ofisin kullandığı ve giriş jetonlarının kullanıldığı tek yoldur. Çalışanlar yakınlıklarını jetonla bildirmek zorundadırlar ve giriş-çıkışı böyle yapabilirler.”

İkinci giriş de ürünler içindir. Üçüncü giriş de gönderiler ve SCA taşıma departmanı tarafından kullanılan yoldur. Yaya girişi, iç ve dış okuyucular tarafından kontrol edilir. Bütün girişlere dahili telefon sistemleri yüklenmiştir. Bu da ziyaretçilerin resepsiyon tarafından girişini onaylamak için yapılmıştır.

Fabrika ve ofislere girişler de ayrıca Net2 sistemi tarafından kontrol edilmektedir. Büyük fabrika olduğu için birden fazla girişe sahiptir. Fabrika kadro jetonları en yakın çalışma alanlarına ulaşım için kullanılmaktadır. Bu da fabrika alanına otomatik makinelerin bulunduğu geniş alanlardan ziyade kısa yollarla çalışma alanına ulaşımı sağlamaktadır. Dış fabrika kapıları da içeride ve dışarıda okunmaktadır. Bir alarm durumunda da kimin fabrika alanına girdiğini gösteren rapor da ayrıca üretilebilmektedir.

Bazı çalışma alanlarına ulaşım çalışan kadroyla sınırlandırılmıştır. Bu da pahalı değerli araçların bulunduğu alanların güvenliğini arttırmaktadır. SCA, paketlerin ve ambalajların ev tasarım hizmetlerinde de tam servis sağlamaktadır. Desinatörler müşteri ürünleri için marka ve paketleme düşünceleri üzerine çalışırlar. Dizayn ofisine giriş izni de yalnızca desinatörlere verilmiştir. Muhasebe ofisine de yalnızca muhasebe kadrosu girebilmektedir. Resepsiyon kapısı da normal çalışma saatlerinde kilitlidir. Girişi de ofis boyunca kısıtlıdır. Gerekli giriş jetonu olmadan da ana ofis alanına girişe izin verilmez. Mühendis ve uzman yönetim kadrosu bütün alanlara her zaman girme yetkisine sahiptir.

Geddes’e göre “Yazılımın kullanımı son derece kolay” olmaktadır. “Giriş kartlarını ve Net2 sistemini gözetleyen birkaç idarecimiz bulunmaktadır. Resepsiyon da ziyaretçilere belli zaman limiti olan giriş jetonları sağlamaktadır. Bu da ziyaretçilerin çalışma alanlarındaki kontrolünü sağlamaktadır. Resepsiyon ayrıca alarm durumlarında çalışma saatlerinde sistemi gözetlemektedir. Ben de departmanları, zaman alanlarını ve giriş seviyelerini ayarlama görevini üstlendim. Adrian Turner, Sağlık, Güvenlik ve Çevre Danışmanımız da ayrıca sistemi gözetleyebiliyor ve üzerinde değişiklik yapabiliyor. Şu sıralar günlük kontrolü de uygulamayı anlayan İnsan Kaynakları Menajerine devrediyorum” diye konuştu.

Peki SCA sistemden bir fayda sağlayabildi mi? Geddes bunu şöyle cevaplıyor; “Sitenin artık bütün zamanlarda güvenli hale geldiğini mutlulukla söyleyebilirim. Sistem bize tasarruf da sağladı. Vistec şirketinden Dean Hawkins de bu yükleme işinden dolayı çok mutlu olduğunu söylüyor. Hawkins “Bizim için müşterimizin memnuniyeti birinci önceliğimizdir. Departmanım Paxton ürünleri kullanılırken geri tekrar çağırılmadı.” diyerek durumu özetledi.

a&s turkiye