Nostalji

Sektörde uzun yıllar geçmişi olan herkesin hatırlayacağı gibi yaklaşık 25 yıl önce kamera sistemleri ile tanıştık. Eskiden kullandığımız kameralar şimdikilere oranla oldukça büyük, çözünürlüğü ise o zamanki teknolojiye göre tatmin ediciydi. Hatırlıyorum da muhafaza ile birlikte kullanıldığında uygulanan binanın bir parçası gibi duruyordu. Elbette ilk zamanlarda bu kameralarımız sadece siyah beyazdı. İlk zamanlarda kayıttan bahsetmek mümkün değildi. Sadece basit anahtarlama kutuları ile (switcher) birden fazla kameraları seçerek ekrana getirebiliyorduk. Ekrana getirmek de bir olaydı bizler için. Özel olarak üretilmiş ve zamanın teknolojisi tüplü (CRT) monitörler kullanmak zorundaydık veya sonralarda televizyonlara eklenen AV girişlerinden faydalanıyorduk. 1990 lı yıllarda kullanılan kaset tipi video kayıt cihazları ile (VCR) anahtarlama ünitesinden seçtiğimiz kameraları kasetlerin izin verdiği sürede kayıt edebiliyorduk. Sonrasında ise TIME LAPSE özelliği VCR lara eklendiğinde ise kullanılan kaset sürelerini kare-kare kayıt yaptırarak uzatmamız mümkün oldu. Üstelik tek kasette 960 saate kadar kayıt yapmamız mümkündü.

Yine 90 lı yılların ortalarında QUAD ve MULTIPLEXER cihazları hayatımıza girdi. Artık dijital olarak ekranı 16 ya kadar bölerek hem izlemede hem de VCR lara görüntüyü yollayabiliyorduk. Hatırlayanlar bilir, multiplexer cihazlarında birde VCR çıkışları vardı. Eğer kullandığınız time lapse VCR ile senkronizasyonunu başarabilirseniz, kameralarınızı tek kanal olarak geçmişe dönük izlemeniz mümkündü. Başarabilirseniz diyorum çünkü unutulmuş bir kasa şifresini çözmek sanırım daha kolaydır. Tabiki MATRIX seçicileri de unutmamak gerek. Çok fazla kullanılan proje olmasa da, günümüzde halen bazı sistemlerde yerini almaktadır. MATRIX seçicileri ilk defa duyanlar için kısa bir not, o ünlü film serisi kadar karmaşık bir yapısı olsa da ihtiyaç duyulan projelerin vazgeçilmezidir.

Sonrasında ise 21. Yüzyıl başlarken dijital video kayıt cihazları (DVR) ile tanıştık. Günümüzde hala kullanmaya devam ettiğimiz bu cihazlar sayesinde HDD depolama üniteleri ile birlikte kameralarımızı artık dijital olarak kayıt edebiliyoruz ve geçmişe dönük izlemelerimizi yapmak oldukça kolaylaştı. Sayısız marka ve model sayabileceğimiz DVR cihazları ile izleme ve depolamanın dışında uzaktan izleme özelliği de hayatımıza girdi. PC tabanlı DVR kartlarını da konuya dahil etmeyi unutmayalım. Şimdilerde pek kullanımda olmasa da, döneminde etkili kayıt sistemlerinden biriydi. Bu çözümü de DVR cihazları olarak adlandırmak sanırım yanlış olmaz. Ancak gelişen PC teknolojisi ve Standalone DVR (bağımsız çalışan) cihazları sebebiyle popülerliğini yitirdi.

Ve IP kameralar… Kamera sistemlerinde gelinen en son nokta ve her geçen gün yenilikleri ile binlerce çözüm sunan bir teknoloji oldu. 1- 29 mega piksel arasında değişen çözünürlük ile her ihtiyacı karşılayabilen bu teknolojinin en temel gereksinimi network kayıt cihazlarıdır (NVR). Şu anda erişilen en son sıkıştırma teknoloji H265 sayesinde hızlı ve depolamada ekonomik olan NVR cihazları ile sınırsız senaryolar ve çözümler üretebilmemiz, bahsettiğim 25 yıllık gelişmeyi çok net olarak özetlemektedir. DVR cihazlarından bahsederken değindiğim PC tabanlı DVR kartları mantığında NVR yazılımları da PC tabanlı olarak kullanılabilir. Her iki çözüm için HDD üreticilerinin kayıt cihazları için özel olarak tasarladığı çözümler mevcuttur. Şu anda aktif olarak kullanılan 6TB HDD ler yeni gibi görünse de önümüzdeki günlerde 8TB HDD ler raflarımızda olacak.

Her zaman olduğu gibi sizlere teknik bilgi vermek, ürünler hakkında yorum yapmak değil amacım. Sadece sizlerin zaten bildiği konulara biraz daha dikkatinizi çekmek istedim.

Öyle ise şöyle devam edebiliriz, dünya üzerinde her alanda yaşandığı gibi sektörümüzde de VCR cihazlarından NVR cihazlarına geçen bir sürecin canlı şahitleriyiz. VCR cihazları artık yüzümüzü gülümseten anı olarak kalsa da, DVR ve NVR cihazları uzun yıllar daha aramızda olacak.

Yakın tarihte gelişen analog görüntüleme sistemlerine bakıldığında (HDCVI, TVI, AHD) 2 mega piksel kalitesini geçen kameralar ve DVR kayıt cihazları ile yeni projeler kurabileceğimiz gibi, hali hazırda mevcut kablo alt yapısı olan ve eski kamera sistemi kullanan müşterilerimize düşük maliyetlerle HD görüntüye geçiş yaptırmamız mümkün. IP kamera sistemi projeleri ise, network altyapısına ihtiyaç duyacağından genellikle yeni projelerde tercih edilmektedir.
Burada en önemli olan şey, projenin ihtiyacının tam olarak tespit edilmesi ve çözümlerin sonuçları ile anlatılarak müşteriden onay alınmasıdır. Düşük fiyat hedefli veya “iş görsün” mantığı ile uygulanacak her sistem bizlere iş kaybı olarak geri döneceğinden bu tarz projelerimizde dahi geliştirilebilir alt yapı kullanmamız ileride bizler artı puan olarak geri dönecektir.

Biraz nostalji olsun istedim. Elbette atladığım birçok detay bahsetmediğim birçok ürün var eskiye dair. Yine de tebessümle hatırlattığımı umarım. Bundan 25 yıl sonra hala buralarda olursak, bu günleri de tebessümle hatırlamak dileği ile.

Saygılarımla
Murat BARUT
Level Teknoloji.

a&s turkiye