Zehirlenme Riskine Karşı Dedektör Kullanımı

Zehirlenme Riskine Karşı Dedektör Kullanımı

Karbonmonoksit gazı tamamen kokusuz ve tatsız olması nedeniyle “sessiz katil” olarak tanımlanıyor ve can kayıplarına neden olabiliyor. Özellikle lodos dönemlerinde artan karbonmonoksit zehirlenme riskine karşı Honeywell; karbonmonoksit Alarm Cihazlarının kullanımını öneriyor. Alarm cihazları, soba, şömine ve kombiden sızabilecek zehirli karbonmonoksit kaçaklarını algılayarak yüksek sesli alarm veriyor.

Güneyden esen bir rüzgar olan lodos, özellikle kış aylarında alçak basınç oluşturarak bacadan çıkan gazların salınımını engeller. Yakıtın iyi yanmaması nedeni ile açığa çıkan karbonmonoksit her yıl onlarca kişinin zehirlenmesine yol açar. İstatistiki olarak takip edilmesi zor olsa da, insanların büyük kısmının yaşamları boyunca hafif Karbonmonoksit (CO) zehirlenmesine maruz kaldıkları bilinmekte. CO zehirlenmesi tehlikesine karşı evlerdeki tüm cihazların düzenli bakımlarının yaptırılması, Avrupa Standardı (EN) (EN50291)’e göre onaylanmış, sesli alarm veren bir karbonmonoksit alarm cihazının kullanılması çok önemli. İlgili Avrupa Standartlarına uygun bir dedektörü evinizde kullanmanız, sizi ve ailenizi CO zehirlenmesine karşı etkin bir şekilde uyarabilecek en etkili çözüm.

Honeywell, CO tehlikesine karşı evlerde alınacak en kritik önlemin güvenilir bir CO dedektör kullanımı olduğunu belirtirken, tüketicilerine karbonmonoksit alarm cihazlarını kullanmayı öneriyor. Standartlara uygun ve doğru lokasyona kurulmuş alarm cihazları, herhangi bir sağlık sorununa yol açabilecek karbonmonoksit seviyesine maruz kalmadan önce sizi gazın varlığı konusunda uyaracağını belirtiyor.

a&s turkiye